Yeni başlayanlar için illistrator ile ilgili kısa bilgiler 0


Merhaba arkadaşlar bu yazımda illistrator kullanmaya yeni başlayan arkadaşlar için önemli bazı kısa bilgilerden bahsedeceğim.  Hadi başlayalım

- illistrator programını ilk çalıştırdığımızda istenilen baskı tasarımının yapılabilmesi için gereken araçlara Window > Workspace > Essentials sekmesinden ulaşabilirsiniz.

- MAC ve PC için küçük bir hatırlatma MAC deki ( cmd ) tuşu PC deki ( ctrl ) tuşudur. Yazımın devamında kısa yollara cmd olarak yer vericem.

- Bir araç seçtiğinizde o aracın yaptığı işlemin tam tersini yapmasını istiyorsanız bunun için Alt tuşuna basılı tutmanız  yeterli olacaktır.

- cmd + Y ekrandaki bütün objeleri renklerinden arındırır. Yalnızca çizgileri görünür. Bazen ekranda bulamadığınız veya seçemediğiniz nesneler konusunda çok yardımı olan bir özelliktir. Bu özellik açıldıktan sonra yine aynı tuşlar ile kapatılabilir.

- cmd + G gruplama yapmanızı sağlar.

- cmd + shift + G grubu ayırmanızı sağlar.

- Bir aracın üzerindeyken Alt tuşuna basılı tutup sol tuşa tıkladığımızda o aracın altında bulunan diğer araçlar sırasıyla seçili hale gelir ve bu şekilde araçların alt menülerini açmak zorunda kalmadan araç seçimi yapabilirsiniz.

Furkan Zünbüloğlu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>