illistrator Ders – 1 Seçim Araçları 0


Merhabalar bu yazımda illistrator programındaki seçim araçlarından kısaca bahsedeceğim.  Faydalı olmasını umut ediyorum.

İlk ve en sık kullanacağımız seçim aracımız olan SelectionTool Selection Tool (Siyah Ok ) : Bu araç sayesinde program içindeki bütün nesneleri seçebiliriz onların şekillerini döndürebilir veya büyütüp küçültebiliriz. Bir objeyi  küçültüp büyütürken orantılı olmasını istiyorsanız büyütme veya küçültme işlemini Shift tuşuna basılı tutarak yapmalısınız.

groupSelection İkinci seçim aracımız Group Selection Tool (Grup Seçim Aracı ) : Diyelim ki çok güzel bir tasarım yaptınız ve tasarımınızın arka planında birden fazla geometrik şekil yer alıyor ve hepsi farklı renkte siz tasarımı bitirip  müşterinize gösterdiniz ve müşteriniz de size en arkada durak üçgenin biraz daha büyütülüp renginin kırmızı olarak değiştirilmesini ve biraz daha sağa getirmenizi istedi. Ancak siz çalışmanızı cmd + G ile gruplamışdınız ve bu gruplama işlemini de birden fazla gruplama işlemine tabi tutmuştunuz şimdi neyacaksınız bütün grupları ungroup mu edeceksiniz tabiyki hayır Adobe daki saygı değer abiler bu seneryoyu bizim yerimize düşünmüş olacaklar ki Grup Seçim Aracını menümüze koymuşlar işte bu araç herhangi bir grubu bozmadan içinen istediğimiz objenin  rengini, yerini, boyutunu, yönünü değiştirmemize olanak sağlıyor. Kısa bir not düşeyim büyütüp küçültme işlemleri için ctrl tuşuna basmanız gerekiyor eğer orantılı (diagonel ) boyutlandırmak istiyorsanız ctrl + shift tuşlarına basılı tutarak boyutlandırmanızı yapabilirsiniz.

directSelection Üçüncü ve en sık kullanılan seçim araçlarından bir diğeri de Direct Selection Tool (Beyaz Ok ) : Bu araç bence programdaki en baba seçim aracıdır. Çünkü siyah okun yapabildiklerinin yanında Grup Seçim aracının  yapabildiklerini de yapabiliyor birde bununla kalmayıp objeleri noktalarından seçerek deforme yani eğip bükme işlemlerine de maruz bırakabiliyor.

macig wand

Dördüncü seçim aracımız Magic Wand Tool ( Sihirli Çubuk ) : Sihirli çubuk seçili iken bir objeye tıklandığında tıklanan objeyle aynı renkte olan tüm objeler seçili hale gelir. Not yanlızca tek renk objelerde geçerlidir. Gradientli ( Renk geçişli objeler ) seçmez.

Kaynak ve yazar ismi belirtilerek kopyalanabilir.

Furkan Zünbüloğu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>